Zamkujemy po Pałacu w Witaszycach

W pierwszy weekend kwietnia Pałac w Witaszycach od lat staje się siedzibą gubernatora, która napadana jest przez piratów. Ta fabularyzowana impreza cieszy się taką popularnością wśród dorosłych, że zdecydowano się, by w Witaszycach nie tylko realizować program Świata Rekrutów, ale również wszystkie pozostałe główne programy Czterech Światów, czyli Świat Czarodziejów, Tropicieli i Sanguinów. I to działa! Uczestnicy zimowisk i kolonii letnich mieszkają w samym pałacu na piętrze pierwszym i drugim w pokojach 2-6 osobowych z łazienkami lub czasem, na życzenie starszej młodzieży, w „Fandworze”, czyli starym dworze mieszczącym się na terenie kompleksu parkowo- pałacowego. Tam pokoje są nieco większe i również wyposażone są w łazienki. Zarówno w pałacu, jak i we dworze dzieci i młodzież śpią nierzadko na piętrowych, drewnianych łóżkach, co według większości uczestników dodaje atrakcyjności i sprzyja integracji z rówieśnikami. Pałacowa kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych w Czterech Światach, zwłaszcza że i posiłki serwowane są w przepięknych, stylizowanych salach.

W pałacu jak w domu

Letnie przygody w Pałacu w Witaszycach mają to do siebie, że poza uczestnikami kolonii nie ma żadnych innych pałacowych gości. Mieszkańcy mogą poruszać się swobodnie po korytarzach czy parku, oczywiście pod czujnym okiem swoich wychowawców. Parter pałacu tworzą cztery duże, stylizowane sale: sala zielona ze zdobionymi zasłonami, okrągła sala balowa, sala restauracyjna oraz sala różowa, którą my nazywamy salą podróżników. Każda na czas fabularyzowanych kolonii i zimowisk zyskuje swego rodzaju wystrój: lampiony, figury, rzeźby, artefakty, kwiaty itp. To sprawia, że atmosfera jest z jednej strony wyjątkowa, z drugiej taka nasza, domowa. Do dyspozycji uczestników pozostają również sale we dworze. Poza Muzeum Dwóch Imperiów (napoleońskiego i gwiezdno-wojennego) w dworze znajdują się mniejsze sale warsztatowe. Zatem miejsca wewnątrz nie brakuje i z powodzeniem można prowadzić kilka aktywności jednocześnie. Dodatkowo mamy park z trampolinami i miejscem ogniskowym, ścieżkami i alejkami. Tuż za pałacem stoi wielki namiot, w którym również można organizować imprezy, gdyż pomieści wszystkich uczestników. A może być ich w Pałacu około 60.

Świat Rekrutów i Rekruci Master

Pałac Witaszyce jest najlepszym miejscem do realizacji jednego z czterech topowych programów Czterech Światów, czyli Świata Rekrutów. Jest to program dla fanów takich filmów, jak: Star Wars, Star Trek czy Diuna. Czyli filmów SciFi. A to dlatego, że właśnie na terenie kompleksu parkowego znajduje się dwór, w podziemiach którego mieści się jedna z największych kolekcji związanej z Gwiezdnymi Wojnami w Polsce. Miecze świetlne, figury w skali 1:1, statki kosmiczne, hełmy itp. Tutaj fani dalekiej przyszłości oraz zamierzchłej przeszłości naprawdę mogą poczuć dreszczyk emocji i całkiem pozytywną atmosferę do zabawy w kosmicznych poszukiwaczy przygód, podróżników i kapitanów zaawansowanych technologicznie statków. A co najważniejsze w pakiecie programowym znajduje się 45-minutowa przygoda z bezpieczną bronią laserową, która jeszcze bardziej podbija radość z zabawy w Świecie Rekrutów. W programie uczestniczą przede wszystkim chłopcy i dziewczyny o mocnych nerwach, uwielbiający aktywności sportowe i współzawodnictwo. Osią programu jest gra fabularno-terenowa Trade’n’Conquer, w czasie której zdobywa się surowce i kreuje najlepszą planetę swojego układu. Pełna zwrotów akcji gra od lat cieszy się wysoką oceną uczestników, gdyż z jednej strony wymaga strategii Senatorów (starszych uczestników), z drugiej sprytu na polu walki, czyli całym pałacowym parku. To wszystko, czyli możliwości pałacu i starannie do nich opracowany program czyni ze Świata Rekrutów niezapomnianą przygodę, zarówno zimową, jak i letnią.

Witaszyce i okolice

Pałac położony jest w województwie wielkopolskim, trochę ponad godzinę drogi samochodem od Poznania, przy krajowej 11. Dojazd transportem własnym jest zatem bardzo prosty. Oczywiście Hugo Yorck organizuje transport z większych miast w Polsce, takich jak: Warszawa, Wrocław, Katowice czy Kraków. Warto zwrócić uwagę, że Pałac Umysłu w Witaszycach otwarty jest nie tylko na dzieci i młodzież w czasie wolnym od nauki, ale również uczniów wszystkich typów szkół, którzy jesienią i wiosną przyjeżdżają do pałacu na zielone szkoły, wycieczki i jednodniowe integracje.

I JESZCZE TAK W SKRÓCIE

Parking dla samochodów osobowych dostępny jest przed samym Pałacem i jest bezpłatny.

W czasie zimowiska zaplanowane jest jedno wyjście do pobliskiego sklepu sieciowego z artykułami spożywczymi oraz kosmetykami. W czasie kolonii z kolei zdarza się, że kierownik zezwoli na dwa wyjścia.

Zabezpieczamy wodę niegazowaną, ale warto zaopatrzyć się w specjalny bidon, gdyż woda jest albo butelkowana, albo czerpana z dystrybutorów umieszczonych na korytarzach.

Uwaga, owady! Pałac otoczony jest parkiem, co skutkuje liczną obecnością owadów, przede wszystkim latem. W naszych apteczkach znajdują się środki zarówno przeciw komarom i kleszczom, jak i medykamenty, które stosuje się po ukąszeniach, niemniej można wyposażyć się dodatkowo we własne spraye odstraszające.

Programy tropicielski i rekruci oparte są w znacznej mierze na aktywnościach na świeżym powietrzu (podchody, rozgrywki w gry fabularne), dlatego warto wziąć pulę ubrać, których nie żal będzie zabrudzić.