Zamkujemy po Zamku Moszna…

Zamek czy pałac? Polski Hogwart czy Disneyland? Fontanna jest z przodu czy z tyłu? Te i inne pytania zadają często turyści odwiedzający jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Niemniej, bez względu na odpowiedzi, rzeczywiście oblicze pałacu czy też zamku zapiera dech w piersiach. U nas, w Czterech Światach Hugona Yorcka, na budowlę tę zwyczajowo mówi się zamek. Tak też nazywa się strona internetowa tego urokliwego miejsca, czyli www.mosznazamek.pl. Fabularnie to Enteloria, stolica Księstwa Kwitnących Azalii. A nazwa ta wywodzi się z faktu, że zamkowy park słynie z azalii, rododendronów, różaneczników… Zwłaszcza w okresie kwitnienia tych imponujących roślin.

Zamek Moszna – centrum turystyki dzieci i młodzieży

Zamek Moszna to jedno z największych w Polsce centrum turystyki dzieci i młodzieży, oczywiście jeśli chodzi o zabytkowe budowle. W czasie ferii zimowych i wakacji odbywają się odpowiednio zimowiska i kolonie letnie, natomiast jesienią i wiosną do zamku przybywają uczniowie właściwie wszystkich typów szkół na wycieczki jednodniowe czy z noclegiem. Czasem zdarza się, że szkoły decydują się na spędzenie całego tygodnia w zamkowych murach i czerpanie energii z doskonałej atmosfery i swego rodzaju magii tego miejsca. Zamek jest bardzo otwarty na młodych turystów. Właściwie nie ma takiego miejsca, do którego nie można byłoby zaglądnąć, oczywiście pod opieką nauczycieli czy wychowawców wypoczynku. W tym artykule skupię się na dziecięcych i młodzieżowych pobytach i przedstawię, jaki wachlarz atrakcji czeka na tych, którzy decydują się na przygodę w Czterech Światach HY i wybierają się „pomieszkać” w Zamku Moszna.

Zamek na warsztaty, zajęcia, imprezy

Na dobry początek: hektary parku. To jest bardzo ważne, szczególnie latem. Aktywności sportowe czy zwyczajny nawet relaks na zamkowych błoniach, imprezy pod gwiaździstym niebem obok podświetlanej fontanny, poszukiwanie artefaktów i skarbów wzdłuż malowniczych alejek i ścieżek. To naprawdę jest warte przeżycia. Nie każdy zamek czy pałac może pochwalić się tak rozległym terenem i tak różnorodnym, stwarzającym możliwości zabawy. Również w samym zamku jest całe mnóstwo sal i pomieszczeń, gdzie organizowane są warsztaty i imprezy. W tajemniczych (tak naprawdę mrożących krew w żyłach gdy jest ciemno) pomieszczeniach w zamkowym przyziemiu znajdują się: sala run, sala historyczna i alchemiczna oraz mniejsza sala taneczna z oświetleniem disco. Parter to sala wypoczynkowa, oranżeria i sala biała. Na parterze organizowane są bale dla uczestników zimowisk i kolonii letnich w jednej z najpiękniejszych zamkowych sal, a mianowicie w kawiarni (tak, tej z rzeźbioną klatką schodową i kominkiem). Dodatkowo na wysokość obu tych kondygnacji wznosi się kaplica zamkowa (niekonsekrowana), gdzie czasem odbywają się warsztaty dla większej liczby uczestników czy pokazy filmów. Wspinamy się na I piętro. Tutaj do naszej dyspozycji jest sala herbowa i hrabiowska (ciut mniejsza). A gdy turyści opuszczą już trasę zwiedzania, możemy śmiało korzystać z sali pana, biblioteki, galerii czy sali pawiej. Przy wyjątkowych okazjach zwiedzamy złoty apartament. A to jeszcze nie koniec zamkowych możliwości. Piętro drugie to z kolei sala muzyczna oraz przestronna sala myśliwska. Trzecie piętro to już pokoje dla mieszkańców zamku. W każdej sali oczywiście jest dostęp do prądu oraz do stołów i krzeseł, jeśli są potrzebne. Gdzie znajduje się tajemnicza, zamkowa krypta, zdradzić nie mogę!

Pokoje i łazienki, czyli zakwaterowanie w Zamku Moszna

Zamek Moszna może przyjąć ponad stuosobową grupę, dlatego jest jednym z największych centrów turystyki dzieci i młodzieży. W przypadku takiej liczby dzieci i młodzieży, nie ma innych gości hotelowych – można czuć się swobodnie jak u siebie. Oczywiście nie zawsze tak się zdarza. Dlatego uczestnicy zimowisk i kolonii często mają wyznaczone strefy, po których mogą poruszać się bez przeszkód oraz takie, gdzie po godzinie 22, a przed godziną 6 rano powinni zachowywać się w nieprzeszkadzający innym spokój. Pokoje w Zamku Moszna są wieloosobowe od dwójek po szóstki. Wszystkie pokoje znajdują się w samym zamku, a nie w żadnych przybudówkach czy czymś podobnym. To jest wielki plus, który ma jednak swoją drugą stronę – łazienki dla części pokoi znajdują się obok na korytarzu. Natomiast dla zdecydowanej większości naszych uczestników nie stanowi to problemu. Jak jest to rozwiązane? Jeśli łazienka znajduje się na korytarzu (maksymalnie kilka kroków od drzwi do pokoju), to w pokojach jakby „tej łazienki” mieszkają wyłącznie chłopcy albo wyłącznie dziewczynki. Pokoje z łazienką w środku lub z dedykowaną dla danego pokoju łazienką na korytarzu są często wielkie jak mieszkania. I tam z kolei wstawiane są dodatkowe łóżka, często dla znajomych paczek przyjaciół, którzy koniecznie chcą mieszkać ze sobą. I tak to wygląda. Dlatego w ofercie jest napisane, że pokoje są różnej wielkości, jasności itd., gdyż właśnie Zamek nie jest standaryzowanym hotelem. Ale jego atmosfera i doskonałe warunki sprzyjające adaptacji w nowym środowisku i przede wszystkim integracji są nieocenione. Tutaj naprawdę można poznać mnóstwo nowych ludzi, zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z całej Polski, pobawić się w czarodziejów czy poszukiwaczy sekretów zamkowej krypty, bo okoliczności temu sprzyjają. Nie bez powodu każdego roku do opolskiego Zamku przybywają setki dzieci i młodzieży, a Cztery Światy Hugona Yorcka na Opolszczyźnie zwyciężyły w plebiscycie na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Jadalnia w przyziemiu zamkowym

Specjalnie dla uczestników zimowisk, kolonii czy zielonych szkół w Zamku Moszna uruchomiono jadalnię na niższej kondygnacji, z dala od turystów. Tam na spokojnie można zjeść śniadanie, obiad i kolację. Śniadanie zawsze jest na bufecie: pieczywo, masło, dżemy, wędliny, sery, warzywa i jajecznica czy parówki / kiełbaski na ciepło. Oczywiście herbata, cukier i przede wszystkim kilka rodzajów płatków do mleka. Kolacja wygląda podobnie: poza zimną płytą zamkowa kuchnia serwuje naleśniki, spaghetti czy zapiekanki. Obiady? Zawsze dwudaniowe: rosół, zupa pomidorowa, jarzynowa itp. oraz na drugie danie różnie: ziemniaki, ryż, mięso z kurczaka czy wieprzowe. Sałatek, surówek nie brakuje. Do obiadu podawany jest podwieczorek w postaci słodyczy lub owocu. Co ważne? Zamkowa kuchnia przyrządza posiłki wegetariańskie, wegańskie, bezlaktozowe itp. W tym miejscu warto wspomnieć, że uczestnicy zimowisk i kolonii mogą zazwyczaj raz w czasie turnusu udać się do okolicznego sklepu spożywczego, by ewentualnie uzupełnić zapasy słodkości, gdyż te przywiezione z domu znikają w pierwszych dniach.

Świat Czarodziejów Hugona Yorcka w Księstwie Kwitnących Azalii

Czarodzieje to najchętniej wybierany program zimowisk i kolonii letnich w Zamku Moszna. Polski Hogwart kusi wszystkich fanów nie tylko Harry’ego Pottera, ale w ogóle dobrej zabawy w szalonym, niepowtarzalnym świecie, pełnym zagadek, wielkich bohaterów i magicznych artefaktów. Zamkowe sale, przestrzenie, park z alejkami, wysepką i w ogóle otoczenie sprawiają, że program ten realizuje się tutaj super. Można by rzec, że Zamek do tego został wybudowany! Spotkanie z Tiarą przydziału w teatralnej galerii czy podziemiach zamku, maskowy bal czarodziejów, pokoje wspólne, miejsce i przygody. Niejeden czarodziej i niejedna czarodziejka powraca co pół roku do stolicy Księstwa Kwitnących Azalii, by po raz kolejny, ale zawsze nieco inaczej spędzić tutaj bajkowe ferie i wakacje. Oczywiście Świat Czarodziejów to nie jedyny wachlarz warsztatów i imprez, w których można wziąć udział. Zimą są to sekrety zamkowej krypty czy na Dworze Księcia Bruno, czyli Księżniczki i Rycerze.

Inauguracja Czterech Światów HY

W Zamku Moszna od lat odbywa się największe wydarzenie, czyli Inauguracja kolejnego roku w Czterech Światach Hugona Yorcka. Na tę dwudniową imprezę przybywają rodzice uczestników, sami uczestnicy, czyli czarodzieje, tropiciele, rekruci, sanguini, smoczy strażnicy itp. oraz Ambasadorowie (kierownicy), Arcymistrzowie (wychowawcy), wszyscy specjaliści z Biura Obsługi Klienta, szefowie pałaców i zamków oraz zaproszeni Goście ze świata nauki, kultury i turystyki. Jest to dla nas prawdziwe święto wypoczynku dzieci i młodzieży. Inauguracyjna Gala to moment wręczenia wyróżnień dla wychowawców i uczestników oraz podsumowania mijającego roku, a także nakreślenie wizji, dokąd zmierzamy w następnych miesiącach. Zamek jest cały dla nas!

I JESZCZE TAK W SKRÓCIE

Parking dla samochodów osobowych znajduje się bezpośrednio pod zamkiem. Dlatego że teren jest ogrodzony należy przejechać pod szlabanem, mówiąc do obsługi zamkowej bramy, że przyjeżdża się na kolonie czy zimowisko.

W czasie zimowiska zaplanowane jest jedno wyjście do pobliskiego sklepu. Jest to niewielki sklep z artykułami spożywczymi z niewielkim asortymentem kosmetycznym. W czasie kolonii z kolei zdarza się, że kierownik zezwoli na dwa wyjścia.

Zabezpieczamy wodę niegazowaną, ale warto zaopatrzyć się w specjalny bidon, gdyż woda jest albo butelkowana, albo czerpana z dystrybutorów umieszczonych na korytarzach.

Uwaga, owady! Bliskość stajni i parku skutkuje liczną obecnością owadów, przede wszystkim latem. W naszych apteczkach znajdują się środki zarówno przeciw komarom i kleszczom, jak i medykamenty, które stosuje się po ukąszeniach, niemniej można wyposażyć się dodatkowo we własne spraye odstraszające.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do: