Zamkujemy po Zamku w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim, „Mały Wawel”, jedna z najpiękniej położonych i wspaniałych magnackich rezydencji w Polsce. Sam zamek nie jest wielki, ale doskonale zachowuje klimat tajemniczości dawnych czasów, kiedy możni panowie i wytworne damy zajeżdżały karetami pod zamek, by czerpać z jego gościnności i atmosfery dobrej zabawy oraz wypoczynku. Dużą uwagę przywiązuje się tutaj do otoczenia, czyli urokliwego parku z terenem zielonym pod gry, zabawy dla dzieci i młodzieży, z fontannami i labiryntami. Na skraju parku odnaleźć można oranżerię, a tuz za nią rozpościera się idealnie przystrzyżona trawa golfowego pola. Kompleks zamkowo-parkowy uzupełnia nowoczesna strażnica oraz zamkowy hotel. To w nim właśnie mieszkają uczestnicy zimowisk i kolonii przybywający do Czterech Światów Hugona Yorcka.

Kwatery uczestników

Sam Zamek w Baranowie Sandomierskim dysponuje zaledwie kilkoma pokojami, których wnętrza oraz meble są stylizowane na okres świetności zamku. Uczestnicy zimowisk i kolonii letnich mają do dyspozycji pokoje w hotelu zamkowym, oddalonym od zamku od kilkadziesiąt metrów. Kwatery uczestników należą do najbardziej komfortowych w Czterech Światach HY. Wszystkie pokoje są z łazienkami i mogą pomieścić od 2 do 6 uczestników, gdyż często zdarza się, że również większe apartamenty są do dyspozycji kierownika wypoczynku. Tam też kwaterowani są głównie znajomi, którzy bardzo chcą mieszkać razem, to m.in. stąd pojawiają się dostawiane łóżka. Pokoje rozmieszczone są na trzech kondygnacjach: parterze, I i II piętrze. Winda nie jest dostępna. Warto podkreślić, że hotel ma całodobowa recepcję, a uczestnicy korzystają ze swojego, odrębnego wejścia do budynku. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że jesteśmy sami w hotelu. Ale za to bardzo długo bawimy się w pomieszczeniach zamkowym czy parku.

Zamek dla Mieszkańców Czterech Światów

W pokojach spędzamy względnie bardzo mało aktywnego czasu, gdyż dni wypełnione są warsztatami i imprezami, a te odbywają się w większości w samym zamku. Hotel bowiem dysponuje jedną salą konferencyjną, mogącą pomieścić wszystkich czarodziejów i Sanguinów, gdzie odbywają się nasze imprezy, ale zazwyczaj wtedy, gdy jest zimno na dworze lub pada deszcz. Zamek z kolei oddaje do naszej dyspozycji: Galerię Tylmanowską, salę portretową, wystawową i biesiadną oraz dodatkowo kilka stylizowanych pomieszczeń, przed wejściem do których należy ściągnąć obuwie, gdyż na posadzkach wyłożone są dywany. Dodatkowo większe imprezy odbywają się na zamkowym dziedzińcu. Warsztaty z serii „Z dziennika znawcy roślin i ziół” czy „Stworzenia, bestie i inne dziwy” odbywają się w oranżerii, urokliwym budyneczku na skraju parku – w pełni przygotowanym na realizację nie tylko warsztatów, ale i questów typu „escape room” w mniejszym gronie. Biorąc pod uwagę wszelkie wygody i możliwości „Małego Wawelu” z powodzeniem i od lat przybywają tutaj nie tylko czarodzieje, ale również Sanguini, czyli Odkrywcy Tajemnic, którzy również czują się tutaj jak u siebie.

Baranów Sandomierski i okolice

Baranów Sandomierski to niewielka miejscowość położona w powiecie tarnobrzeskim, której historia sięga aż XIV wieku, gdy zyskała prawa miejskie – choć pierwsze o niej wzmianki pojawiły się jeszcze wcześniej. Urokliwy krajobraz tworzą niewielkie zabudowania, uliczki i oczywiście sam zamek położony pomiędzy Babulówką a Wisłą. Uczestnicy kolonii i zimowisk wykorzystują położenie zamku i chodzą na spacery nad Wisłę czy do samego miasta, łącząc spacer z możliwością uzupełnienia zapasów słodkości w okolicznych sklepach spożywczych. Dojazd jest nieskomplikowany i dość wygody. Podróż z Krakowa do zamku zajmuje trochę ponad dwie godziny jazdy samochodem, z Warszawy około 3,5 godziny. Oczywiście Hugo Yorck organizuje transport do zamku z różnych, większych miast w Polsce, który ma zazwyczaj charakter kolejowo-autokarowy.

Księstwo Słonecznego Kręgu

Słoneczny zegar umieszczony na jednej z zamkowych wież, tuż nad głównym wejściem na dziedziniec, to symbol księstwa, którego Zamek w Baranowie jest stolicą. Setalea, Księstwo Słonecznego Kręgu, to jedna z tych krain Czterech Światów, do której tłumnie przybywają czarodzieje i Sanguini oraz sanguińscy mistrzowie. Biorąc pod uwagę wszystkie walory tego miejsca, naprawdę programy i Świata Czarodziejów, i Sanhuinów są realizowane ze starannością przy sprzyjającej do tego atmosferze.

I JESZCZE TAK W SKRÓCIE

Parking dla gości znajduje się zarówno pod samym hotelem zamkowym, przy wjeździe na teren kompleksu należy poinformować ochronę, że przyjeżdża się z dzieckiem na turnus lub po dziecko w dniu ostatnim. Uwaga! W czasie turnusu o Państwa wjeździe na teren Zamku w Barnowie, informowany jest kierownik wypoczynku.

Uczestnicy mogą w czasie turnusu letniego wyjść do sklepu spożywczego, przy okazji spaceru po Baranowie Sandomierskim. Zimą, z uwagi na krótki czas wypoczynku, raczej można korzystać wyłącznie – oczywiście ewentualnie – z niewielkiego asortymentu spożywczego (słodycze) przy recepcji w hotelu zamkowym.

Zabezpieczamy wodę niegazowaną, dlatego jeśli ktoś lubi inne napoje, musi wziąć je ze sobą. Ale wód smakowych, napojów gazowanych nie zalecamy, a energetyki są zabronione. Dodatkowo zachęcamy do zabrania własnego bidonu, który może być systematycznie uzupełniany wodą z dystrybutorów lub większych butelek.