Cztery Światy Hugona Yorcka

Mój pierwszy wyjazd

Pierwszy wyjazd dziecka na zimowisko lub kolonie

Serdecznie witamy wszystkich, którzy właśnie decydować będą o pierwszym, samodzielnym wyjeździe swojego dziecka lub pierwszej podróży do Czterech Świataw Hugona Yorcka. Zimowiska i kolonie w pałacach i zamkach, organizowane przez Hugo Yorck, cieszą się dużą popularnością. Lwia część uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, przybywa do nas z polecenia tych, którzy już skorzystali z naszych usług i byli na tyle zadowoleni, by zachęcić innych rodziców do wysłania dzieci w czasie ferii czy wakacji na przygodę z Hugonem Yorckiem. Dlatego tutaj przedstawiamy kilka informacji, które dla naszych stałych mieszkańców są już znane i oczywiste, ale dla „pierwszorocznych” mogą okazać się bardzo przydatne.

Zobacz fotorelację

Pierwszy wyjazd – to jest ważne!

Najważniejsze jest to, by pierwszy wyjazd był wspólną decyzją i rodziców, i samego dziecka. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że oddają dziecko w opiekę na kilka dni zupełnie obcym ludziom, a dziecko, że nie będzie mogło w żadnym razie pobiec do mamusi, tatusia czy innej znanej osoby po pomoc, ale musi być w stanie podejść do wychowawcy, wychowawczyni czy kierownika i zgłosić swoją niedyspozycję, słabsze samopoczucie czy inny problem. Z żalem informujemy, że nie istnieje żaden parasol ochronny, który roztaczałby się nad obszarem organizacji zimowisk i kolonii. W czasie imprez turystycznych, turnusów działają te sama prawa fizyki, tak samo mogą przytrafić się nieprzewidziane zdarzenia, wypadki itp. Ale należy pamiętać, że zespół Hugona Yorcka jest zawsze w gotowości, by pomagać, by wspierać, a przede wszystkim by sprawnie i interesująco organizować czas, niwelując skutecznie wszelkie ryzyko wystąpienia niepowodzenia, dyskomfortu, smutnych minek czy konfliktów. Dlatego wybór Czterech Światów jest dobry na to, by dziecko rozpoczęło z nami swoją podróż do dorosłości.

Cztery Światy dla pierwszorocznych i najmłodszych uczestników

Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim Cztery Światy są gotowe na przyjęcie nowych uczestników. Zachęcamy, by dzieci młodsze, tak do 10 roku życia, rozpoczynały swoją przygodę od zimowiska lub od wakacyjnego programu „junior”, gdyż propozycje te trwają sześć nocy i doskonale sprawdzają się na pierwszy wyjazd poza domowe środowisko. Starszym dzieciom oraz młodzieży oferujemy cztery programy podstawowe: Świat Czarodziejów, Świat Tropicieli, Rekrutów i Sanguinów (ten ostatni dostępny od 14 roku życia). Programy te bazują na zainteresowaniach dzieci i młodzieży: od fanów Harry’ego Pottera do miłośników Sherlocka Holmesa i rodziny Addams. Jeśli ktoś z kolei jeszcze nie wie, jaki temat jest mu najbliższy, zimą może wyruszyć na typowe propozycje adaptacyjne, tj. „Księżniczki i Rycerze” dla młodszych oraz „Sekret zamkowej krypty” – dla starszych uczestników. Co jest ważne? Na każdym turnusie poświęcamy dużo czasu na warsztaty integracyjne, tzw. „Instrumentarium Przyjaźni” oraz na adaptacyjne spotkania ze swoim opiekunem-wychowawcą, czyli Arcymistrzem. Jeśli po zapoznaniu się z ofertą programową, nadal nurtują Państwa jakieś pytania, zawsze można do nas zadzwonić lub napisać maila. Zaletą naszych specjalistów w Biurze Obsługi Klienta jest to, że sami również uczestniczą w zimowiskach i koloniach czy to w charakterze wychowawcy, czy kierownika wypoczynku, stąd znane im są standardy poszczególnych miejsc, specyfika danego programu i mogą z powodzeniem coś odpowiedniego dla Państwa wyszukać.

Jesteś gotowy na przygodę?

Rozpocznij z nami swoją pierwszą, samodzielną przygodę.

Co wyróżnia

Nasze wyjazdy?

Przyjazna obsługa Klienta

Jasne i przejrzyste zasady rezerwacji miejsca, czytelna umowa i elementy dodatkowe: karta kwalifikacyjna, druki specjalne, przewodnik dla rodziców czy niezbędnik mieszkańca Czterech Światów. Wszystkie te dokumenty przygotowujemy z myślą o pierwszorocznych uczestnikach zimowisk i kolonii tak, by jak najpełniej oddać nie tylko, jak to wszystko wygląda, ale również przedstawić zasady, by ani Państwo, ani Organizator nie czuli się rozczarowani ze współpracy. Doradztwo w wyborze lokalizacji i programu, elastyczne podejście do płatności, wspólne pokonywanie ewentualnych przeszkód w kwalifikacji uczestnika (choroby przewlekłe, diety specjalne itp.) na wypoczynek – tym wszystkim zajmuje się „nasze biuro”. Dodatkowo już w czasie turnusu uruchamiamy specjalny „czerwony telefon”, czyli bezpośredni kontakt z Organizatorem, by każdy miał poczucie bezpieczeństwa.

Większa liczba wychowawców

Zimowiska i kolonie letnie w Czterech Światach cechuje również większa liczba wychowawców, niż jest to wymagane pod względem prawnym. Zgodnie z wytycznymi na każdą 20-osobową grupę dzieci powyżej 10 roku życia przypada jeden wychowawca, w przypadku dzieci młodszych liczba uczestników grupy spada do 15. Realizacja warsztatów i imprez oferowanych przez Hugona Yorcka wymaga większej liczby wychowawców. Zazwyczaj, bez względu na wiek uczestników, jest to około jeden wychowawca na dwanaścioro dzieci. Większa liczba opiekunów przekłada się na bardziej efektywną opieką nad uczestnikami. Nikt nie jest anonimowy i dzieci, zwłaszcza te młodsze, mają możliwość szybkiego kontaktu ze swoim opiekunem.

Integracja na pierwszym miejscu

Już od samego początku turnusu staramy się, by żadne dziecko nie czuło się samotne. Wiadomo, jeśli korzystacie Państwo z transportu organizatora, pierwsze znajomości nawiązywane są już w pociągu czy autokarze. Natomiast jeśli sami Państwo dowożą dziecko do pałacu czy zamku, to na miejscu czeka tzw. „wychowawca startowy”, którego zadaniem jest animacja dzieci przyjeżdżających z rodzicami, organizowanie gier i zabaw stolikowych i podejmowanie pierwszych kroków w kierunku adaptacji do nowego środowiska i integracji z rówieśnikami. Zajęcia typowo integracyjne, odbywające się zawsze w drugim dniu, oraz częste spotkania z opiekunem grupy sprzyjają nawiązywaniu znajomości oraz rozwiązywaniu wszelkich wątpliwości na bieżąco.

Cały dzień zaplanowany

W każdym opisie programu w ofercie handlowej znajduje się odpowiedź na pytanie, jak to będzie wyglądać, czego dzieci mogą się spodziewać, jaki będzie plan dnia itp. Dzięki temu, że warsztaty i imprezy prowadzone są w sposób zaplanowany i systematyczny, wolnego czasu na nudę czy tęsknienie za domem praktycznie nie ma. W czasie ciszy poobiedniej zawsze można skorzystać ze wspólnych zabaw, a w przygotowaniach do ciszy nocnej towarzyszą wychowawcy, często przebrani za postaci z różnych uniwersów fantasy, również takich znanych nawet najmłodszym uczestników: z bajek i baśni. Plan dnia zatem sprzyja i aklimatyzacji, i integracji, skutecznie oddalając widno wcześniejszego wyjazdu.

Mój pierwszy wyjazd

Dołącz do letniej przygody

Brakujące ogniwo

Najczęściej Zadawane Pytania

 • Pierwszy wyjazd. Czy dziecko może wyjechać bez kolegi / koleżanki?
  Zdecydowanie tak. Wielu rodziców decyduje się na wysłanie swojego dziecka właśnie do nas zupełnie indywidualnie. Dla samego dziecka będzie to nowe otwarcie. Bez jakichkolwiek uprzedzeń ze szkoły czy podwórka. Samodzielnym wyjazd w nieznane i z nieznanymi jest bardzo dobrym sprawdzianem dla samego dziecka i z pomocą naszych wychowawców w zdecydowanej większości ten sprawdzian wychodzi wzorowo, na sześć. W przypadku dzieci młodszych należy zdawać sobie sprawę, że początek (do dwóch, trzech dni) może być ciężki i burzliwy, ale z każdym następnym dniem dziecko nabywa większej pewności siebie, a i relacje pomiędzy rówieśnikami już są na coraz bardziej solidnym gruncie zaufania i przyjaźni. Czasem, z naszych obserwacji wynika, że samodzielny wyjazd jest lepszy od wyjazdu z „niepewną znajomością”, co do której kreowane są oczekiwania: wspólnego spędzania czasu, wspólnej zabawy, rozmów itp. A tu okazuje się, że nasza najlepsza przyjaciółka / nasz dobry kolega nagle woli spędzać czas z kimś innym, z kimś nowopoznanym. Oczywiście nie ma na to reguły. Natomiast raz jeszcze podkreślamy, że rzeczywiście mnóstwo jest młodych ludzi, którzy samodzielnie rozpoczynają przygodę w Czterech Światach.
 • Z kim moje dziecko będzie w pokoju?
  Dziewczynki mieszkają z dziewczynkami, chłopcy z chłopcami. To zasada numer jeden. Tak, rodzeństwa – jeśli są różnej płci – mieszkają osobno. Zasada druga: bierzemy pod uwagę Państwa sugestie wyrażone w części uzupełniającej do karty kwalifikacyjnej. W niej znajduje się pole, w którym można wskazać, z kim Państwa dziecko ma mieszkać w pokoju. Tutaj wyjaśniamy, że fakt, że wpiszą Państwo tylko jedno dziecko, np. kolegę syna, nie oznacza, że będą oni mieszkać w dwójkę, ale kierownik dołoży wszelkich starań, by mieszkali razem. Jeśli z kolei pole dot. wspólnego zakwaterowania pozostaje puste, kierownik bierze pod uwagę płeć, wiek (standardowa różnica wieku może wynieść do dwóch lat rocznikowo) oraz program i pochodzenie w kontekście obszaru stałego zamieszkania w kraju. Naprawdę przykładamy się do zakwaterowania uczestników na każdym turnusie, dlatego jeśli mają Państwo nawet inne sugestie w tym temacie, nie tylko wskazanie kolegi czy koleżanki, prosimy wszystko wpisywać do karty kwalifikacyjnej, np. syn woli mieszkać w pokojach wieloosobowych, albo „proszę w miarę możliwości zakwaterować córkę ze starszymi dziewczynkami, albo z młodszymi itp. To pomaga i pozwala uniknąć nieporozumień w pierwszym dniu turnusu.
 • Kto będzie kierownikiem i wychowawcą dziecka?
  Imiona i nazwiska kierownika i wychowawców danego turnusu podawane są w informacji transportowej na siedem dni przed wyjazdem. Sylwetki poszczególnych członków kadry prezentowane są na naszej stronie internetowej. Natomiast co jest ważne z punktu widzenia rodziców, nie są to przypadkowi, nieznani Organizatorowi ludzie. Zdecydowana większość wychowawców współpracuje z Hugonem Yorckiem od lat, podobnie kierownicy i rezydenci również mają długi staż w firmie. Są to sprawdzone osoby, posiadające nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale chętne do pracy z dziećmi i młodzieżą, zaangażowane i uśmiechnięte. Tu warto podkreślić, że wprawdzie wychowawców często cechuje młody wiek (studenci), ale są to najczęściej osoby, które same wcześniej uczestniczyły w przygodach w Czterech Światach HY. Dodatkowo każdy kandydat przechodzi trójstopniową weryfikację, a wszyscy członkowie pedagogicznej załogi HY korzystają z comiesięcznych szkoleń on-line oraz dwa razy w roku: przed sezonem zimowym i letnim, obowiązkowo udają się na stacjonarne, kilkudniowe zgrupowanie przygotowujące do pełnienia funkcji wychowawcy i kierownika wypoczynku.
 • Co z telefonami komórkowymi? Czy z dzieckiem będzie kontakt?
  Dzieci i młodzież w Czterech Światach korzystają z własnych telefonów komórkowych wyłącznie w czasie ciszy poobiedniej, czyli około 80 minut (jak dobrze pójdzie) dziennie. W pozostałym czasie telefony „mieszkają sobie” w specjalnych, indywidualnych kopertach z imieniem dziecka, a wszystkie koperty złożone są najczęściej do jednego pomieszczenia, do którego dostęp ma jedynie kierownik lub wskazani wychowawcy. Zatem telefonów nie ma za bardzo. To samo dotyczy zegarków, chipów w uszach i innych wszelkich niewymyślonych jeszcze urządzeń służących do komunikacji z osobami, które nie przebywają „na żywo” z dzieckiem w danym miejscu i czasie! Rodzice mogą kontaktować się z dzieckiem na telefon kierownika wypoczynku (w wyjątkowych przypadkach). Podobnie dziecko – jeśli wydarzy się coś niezwykłego, również dziecko będzie mogło do Państwa zadzwonić poza wyznaczonymi godzinami. Natomiast Organizator stanowczo nie wyraża zgody na stałą obecność telefonu przy dziecku (za wyjątkiem konkretnych przypadków, gdy na telefonie np. jest aplikacja połączona z pompą insulinową czy innych przypadków medycznych, gdzie kontakt musi być nieprzerwany – ale nie tylko na turnusie, ale w ogóle w życiu). Zabronione jest instalowanie na telefonie dziecka aplikacji podsłuchujących i innych szpiegowskich narzędzi, mogących naruszać dobro osobiste wychowawców, kierowników, innego personelu czy wreszcie przede wszystkim innych uczestników turnusu.
 • Czy można płacić w ratach?
  Tak. Płatności w Czterech Światach wyglądają następująco: bezpłatna rezerwacja miejsca. Dopiero po zapoznaniu się z kompletem dokumentów, jeśli uznają Państwo, że wszystko się zgadza (na co jest pięć dni), wraz z podpisana umową wpłaca się zaliczkę 400,00 zł. Pełna kwota powinna zostać zaksięgowana na 30 dni przed turnusem, do tego czasu mogą Państwo wpłacać kwoty, które uznają Państwo za stosowne. Zważywszy że turnusy letnie rezerwuje się w październiku czy listopadzie roku poprzedzającego sezon, jest mnóstwo czasu na spokojne gromadzenie funduszy.
 • Który zamek / pałac wybrać na pierwszy raz?
  I to jest właśnie jedno z wielu pytań, które prosimy zadawać naszym konsultantom w Biurze Obsługi Klienta. Dlaczego? Bo pytanie wydaje się proste, ale już odpowiedź wymaga głębszej analizy. W jakim wieku jest dziecko? Czy jedzie samo, czy z koleżanką? Jakie ma zainteresowania? Czy lubi aktywności sportowe? Czy koniecznie musi mieć łazienkę w pokoju? Czy na wskazanym turnusie będą dzieci w wieku naszego dziecka? I tak dalej. Dlatego jeśli Państwo wiedzą, że chcą rozpocząć przygodę w Czterech Światach, to najlepiej zadzwonić do biura. Natomiast pomocne mogą okazać się również teksty blogowe z serii „zamkujemy”. W nich bowiem znajdują się opisy poszczególnych lokalizacji oczami dzieci i wychowawców, tak bardziej na luzie, wprost, bez konieczności opisu warunków zakwaterowania i wyżywienia językiem formalnym, prawnym, takim ofertowym.
 • Co jeszcze powinniśmy wiedzieć jako rodzice?
  Pierwszy wyjazd dziecka w ogóle czy pierwszy wyjazd z nowym Organizatorem, to zawsze wielkie wyzwanie, właściwie dla wszystkich stron: Dziecka, Rodziców i Organizatora. Hugo Yorck przykłada niezwykłą wagę do pobytu każdego uczestnika. Stara się dostrzegać jego oczekiwania oraz prośby w odniesieniu do pobytu i spełniać je, jeśli tylko warunki i okoliczności temu sprzyjają. I jesteśmy przekonani, że to jest nasza najmocniejsza karta. O czym rodzice powinni wiedzieć? Że czytanie wspólnie z dzieckiem oferty i regulaminu jest kluczowe, by nie było przykrych niespodzianek. Że samodzielność dziecka jest naprawdę ważna, a jeśli troszkę jej brakuje, wpiszcie to, drodzy Rodzice, do karty kwalifikacyjnej – to nie jest wstyd, a kierownikowi i wychowawcom pomoże w pracy z dzieckiem. Że pierwsze dni, zwłaszcza dla młodszych dzieci, są trudne i wymagają mnóstwa cierpliwości i wytrzymałości przede wszystkim od Was, drodzy Rodzice. I wreszcie że każde dziecko jest ważne, że na turnusach wszystkie dzieci są rodziców, mamy czy taty – wiemy to. Ale Państwo również powinni o tym pamiętać. Trzymamy kciuki. Będzie dobrze!